Vypořádání se s nešvary

Pokud se rozhodnete nějak rozetnou společné jmění manželů, nemusí to nutně znamenat, že by se snad manželství rozpadlo. Ale mnohdy je lepší vědět, kdo má co, a co už je společné jmění než poté přijít domů a vidět exekutora, jak odnáší televizi a pohovky. Trable nastávají hlavně v těch párech, které mají zkrátka jiný pohled na utrácení a vůbec finance obecně. Nejdůležitější je mít na paměti, že sice majetek není to nejdůležitější, ale bez střechy nad hlavou se také špatně žije.
nůž ve dřevě 

Vypořádání se

Občanský zákoník dává poměrně velký prostor všem smluvním ujednáním s co největším důrazem na to, že je vždycky lepší, pokud se spory vyřeší mimosoudně. A o to by se měly snažit i jednotlivé strany, řešit spory nejdříve uvnitř, mezi sebou a až poté, co domluva není možná a akorát po sobě křičíte, je nutné zeptat se soudu, jaký na to má názor. První možností je vypořádat se s manželem a celým jměním, prostě si slovně sepsat, co je společné jmění a co je výhradní vlastnictví manželů. Není to dobré jenom pro rozpočet, který nyní nebude zatěžován toliko dluhy, zejména, pokud je jeden z manželů pořádně zatížen a věřitelé už si vybírají, co si zpeněží.
 
Dohodu stačí sepsat, podepsat a máte hotovo.
 

Když nepomůže domluva

Tak vždycky může přistoupit soud a majetek prostě rozříznout, tady ale hrozí to, že soud se s tím moc zaobírat nebude a prostě majetek rozdělí na půlky a dělejte si, co chcete.

bankovky v kufříku

Pokud nechci smlouvu ani soud

Tak je tu také „výchozí“ zákonný režim, který dostatečně upravuje, co jsou dluhy společné a co jsou dluhy manžela. Samozřejmě, i zákon není všemocný a nedokáže dosáhnout na všechny případy, je ale dostatečně flexibilní a dokáže zahrnout 99 % případů. Například do SJM, co se týče dluhů, nepatří ty dluhy, které jeden z manželů nepřevzal a nesouhlasí s nimi a také o nich nevěděl. Pokud se například jeden z manželů rozhodl, že toho druhého překvapí drahou dovolenou, na kterou si ale půjčil a půjčku poté nemohl splatit, nemůže se bránit tím, že přeci to zatáhnou spolu. Takový dluh zkrátka vznikl bez vědomí toho druhého a možná by se tak s jeho vědomím ani nestalo.