24 hodin v Helsinkách

Elegantní budovy, bohatá zeleň a usměvaví obyvatelé. To je krátká výstižná charakteristika skandinávských Helsinek. Věděli jste ale, že hlavní město spolu se zbytkem Finska bylo součástí ruské říše až do počátku 20. století? Připomínkou tohoto období jsou neoklasicistní stavby postavené ve stylu Petrohradu. Jako pobřežní město Vám nabízí nádherné pohledy na otevřené moře. Také fanoušci designu a architektury si zde přijdou na své. V dostupné vzdálenosti od náměstíček v centru je obrovské množství uměleckých galerií a muzeí. Každý rok v září se zde koná designový týden s výstavami, workshopy a rozhovory.
 helsinky katedrála
Co musíte navštívit
Muzeum Amos Rex pro dospělé i děti je rozhodně nezbytnou atrakcí k Vaší návštěvě. Jedná se o podzemní výstavní prostor s množstvím 3D interaktivních instalací. Mezi nejzajímavější patří interaktivní ekosystém barevných rostlin a zvířat, které se pohybují po místnosti jako by byly skutečné.
ruské kolo
Zájemci o tradiční řemeslné umění by měli zavítat do Iitalla and Arabia Design centre. Tady se můžete dozvědět vše o nejznámějších finských značkách designu a životního stylu. Hosté zde mohou prozkoumat svou vlastní kreativitu prostřednictvím workshopů, výstav a prohlídek s průvodcem. Bývalá porcelánová továrna Arabia je impozantní budova, která je uvnitř otevřená a světlá.
 
Čas na kávu
Pokud máte pocit, že potřebujete pauzu od muzeí, dejte si kávu v některé z vynikajících kaváren. Cafe Regatta nabízí originální prostředí v červené chalupě na nábřeží, zatímco Strindberg Café v centru města má vlastní kávové směsi, které Vám poskytnou vskutku elegantní zážitek.
 
Nákupy
Oblast designu se v Helsinkách soustřeďuje v oblastech Punavuori, Kaartinkaupunki, Kamppi a Ullanlinna. Najdete zde hezké obchůdky se starožitnostmi, sklem a oblečením. Mnoho obchodů kombinuje dohromady také galerie a kavárny jako například R/H Market. Lokal je velmi oceňovaný koncept, který kombinuje obchůdek s krásným finským nádobím s uměleckou galerií pro začínající umělce. Pokud hledáte perfektní dárek nebo památku, Lapuan Kankurit ve čtvrti Tori je rodinný podnik, který prodává krásné tkaniny a mýdla.
 
Odpočinek v sauně
Pokud se Vám nedaří rezervovat si místo ve známém Löyly, existuje mnoho dalších možností. Hotel Allas Sea Pool se nachází u Market Square a nabízí výběr ze tří saun, dvou bazénů s teplou vodou a jednoho bazénu s mořskou vodou a je otevřen celý rok. Autentičtější zážitek Vám poskytne Kaurilan sauna. Jedná se o saunu vytápěnou dřevem, která se nachází v budově z 19. století. Možná nejdramatičtější způsob jak si dát saunu, je na Helsinki Skywheel (soupeř Londýnského oka). Jedna z kabin je totiž předělaná na Skysaunu, kterou si můžete pronajmout na hodinu.