Skalky a skalničky
Skalky a skalničky, často probírané téma mezi majiteli zahrad. Zastánce okrasných zahrad, nejspíš dříve nebo později, založení skalky zláká. Při založení skalky se fantazii žádné meze nekladou. Jen bychom měli dodržet pár základních pravidel, aby nám tento kousek uměle vytvořené zahrady dělal radost. Vhodným místem pro založení skalky bude plocha s dostatkem slunečního světla.
Pro převážnou většinu sklaniček, je totiž sluneční světlo velmi dùležité. Ve vlhkém a zastíněném prostředí často uhnívají a celkově neprospívají.
Pokud, ale jinou možnost nemáte a skalku budete mít více přistíněnou, vyberte adekvátní druhy rostlin.
Jestli si nevíte rady s výbìrem správného druhu rostlin a jste úplní zaèáteèníci, zvolte si do své skalky klasiku. Jsou jí vdìèné a krásné lomikameny.
Tyto rostlinky vás vzhledem rozhodně nezklamou. Některé druhy lomikamenů se dokonce pěstují jako léčivky. Na pěstování jsou naprosto nenáročné. Spokojí se s písčito štěrkovou půdou. Ke svému růstu nepotřebují ani mnoho živin. Jediným důležitým kritériem je, dobrá propustnost zeminy. Jinak by se mohlo stát, že rostlinám uhnijí kořeny. Jsou mrazuvzdorné, protože převážná většina pochází z vysokohorských oblastí. Mají různorodé zbarvení květů. Mezi exempláři najdete kvetoucí bíle, růžově, fialově, ale výjímkou není ani sytě oranžová barva. Lomikameny vytváří na skalce barevné polštáře. Bez obav je můžete zasadit do vrstvené nebo spárové skalky.
Tyto rostliny není nutné pěstovat, ale pouze ve skalce. Jestli potřebujete osadit kamenné koryto nebo hliněný květináč, pak vězte, že i v těchto nádobách udělají parádu. Pokud je, ale budete pěstovat právě v miskách nebo jiných nádobách, chraňte je před poledním úpalem.
Sesadíte-li dohromady vhodné druhy, můžete se z kvetoucích koberců těšit celý rok. Některé druhy totiž kvetou již na jaře.