Jak na správné holení?
Pokud se holíte mokrou variantou, pálení pokožky po této depilaci se nejspíše nevyhnete. Ovšem pokud se tak stává denní rutinou, je něco špatně. Již samotné holení může být příčinou zarudnutí a pálení. Špatná technika nebo tupá žiletka přispívají k podráždění na pleti i na krku, které může přejít až v nekonečně svědící vyrážku. Proč se tak ale stává?
Během holení, kdy žiletka jezdí po tváři a svými břity odstraňuje vousy, se také odlupuje i vrchní vrstva pokožky, v podstatě ta ochranná. Látky obsažené v holicích pěnách a gelech tak mohou proniknout do spodní vrstvy pleti a vlivem toho pokožka zarudne a svědí. Naštěstí se tomu všemu dá vyhnout. Stačí při holení dodržovat pár obyčejných pravidel.
· Před holením zvlhčete pleť a to například mokrým teplým ručníkem. Póry se otevřou, vousy změknou a holení se tak stane méně bolestné. Pokud nemáte dost času na šetrné oholení pěnou nebo gelem, k dostání jsou i oleje. Ty vytvoří na tváři jemný film, po němž břity snadno kloužou. Poranění je tak minimální, a to i když používáte jednorázové žiletky. Mějte ale na paměti, že ostrost je na prvním místě. Sebemenším tupým břitem, který vous nepřeřízne, si zaděláte na pěkné poranění.
· Během holení platí základní pravidlo neholit se nikdy proti směru růstu vousů a chlupů. Tohle je nejzávažnější a nejčastější příčina zanícené pokožky. Samozřejmě jsou i místa, která takovému holení proti směru odolávají. Nikdy ale nevyvolávejte příliš veliký tlak na žiletku, protože ta pak dře i na kůži.
· Po holení byste měli podrážděnou pleť zklidnit a důkladně omýt od kosmetiky. Dopřát jí dávku péče také neuškodí. Protizánětlivé mléko nebo výrobky s aloe vera pokožka obecně snáší dobře. Vždy ale volte produkty podle typu vaší pleti.
Ideálním ošetřením jsou kupříkladu kosmetické výrobky s měsíčkem lékařským nebo také s panthenolem. Pokud vás i přes toto jemné ošetření pleť pálí, je možné ji zchladit studenou vodou nebo alternativně vložit několik kostek ledu do pytlíku a přes látkový kapesník jimi pokožku potírat.