Tiskárny a jejich rozdělení

Tiskárna je elektronické zařízení a doplněk k počítači, bez kterého si dnes již nedovedete život představit. Vždyť co bychom si bez tiskárny počali. Museli bychom všechno přepisovat ručně? A jak bychom to udělali s obrázky a fotkami? Museli bychom je překreslovat? To je dost nereálná představa. Takže vidíte, jak nám vynález tiskárny usnadnil velmi život. Předchůdcem tiskáren je knihtisk, který byl vynalezen v 15. století a zásadně tím ovlivnil svět nejen v oblasti literatury, ale ve všech směrech. Za dalšího předchůdce tiskárny můžeme považovat psací stroj, i když ten funguje na jiném principu než právě tiskárna.

tiskárna

První tiskárna přišla na svět roku 1999. Od té doby se ale podoby tiskáren velmi proměnili a jsou na úplně jiné úrovni, než tomu bylo před dvaceti lety. Tiskáren máme několik druhů. Ty se potom dělí na další, podle toho, jaké mají funkce a o jaké konkrétní typy jde. Jedním ze základních druhů je tiskárna jehličková. Ta je jednou z nejstarších a dnes se již téměř nevyužívá. Tisk je na papír umisťován pomocí krátkých jehliček. Problémem těchto tiskáren je, že tisk není příliš kvalitní a také nadělají při práci dost hluku. Více rozšířeným typem jsou tiskárny inkoustové.

tiskárna

Ty fungují tak, že jsou ve vnitřním prostoru tiskárny umístěny malé inkoustové trysky, které stříkají inkoust na papír. Kvalita tisku je ze už vyšší než u jehličkových. Prostřednictvím inkoustových tiskáren získáte i kvalitní fotky v případě potřeby. Nevýhodou ovšem může být pomalejší tisk. Dalším typem je tiskárna laserová. Tato tiskárna je už trochu složitější než její předchůdkyně. V jednoduchosti můžeme její princip shrnout tak, že uvnitř tiskárny jsou laserové válce, které osvětlují místo, na které má být zabarveno tonerem. Výhodou je rychlost tisku a tichý provoz. Nevýhodou je, že tyto tiskárny nejsou příliš vhodné pro barevný tisk.