Hledáte auto pro vás a vaše blízké?

Když se rozhlédnete v nabídce vozů, uvidíte nepřeberné množství značek. Ale hlavním měřítkem by měli být jeho parametry.

Rozdělit je můžeme podle velikosti a účelu na:

          Sportovní. Většinou jsou to vozy dvoudvéřové, nízké, s vysokou spotřebou a jak název napovídá, jsou pro rychlou jízdu. Ideální na výlety ve dvou, ale kufry nechte doma.

          Městská auta. Většinou jsou menší, kompaktní, mají nízkou spotřebu a dá se s nimi dobře parkovat. Uvezou nákup i menší rodinku, jsou ideální na každodenní cestu do práce.

          Střední třída. Většina aut se čtyřmi až pěti dveřmi, ideální na pohodlnou cestu na dovolenou, ale i na rozvoz dětí do školy. Většinou jsou i úsporné.
auto renault

          Velkoobjemové. Tyto vozy jsou pro velké rodiny, mají často 6 a více sedadel a jsou pohodlné. Ideální na delší cesty, a po složení sedadel i na odvoz různých objemných věcí.

          Terénní. Opravdová auta do terénu jsou těžká a mají uzpůsobené jízdní vlastnosti. Jejich provoz je dražší, stejně jako údržba a servis. Více se hodí pro práci v lese. Pokud se vám i přes to líbí, hledejte auta jim podobná, ale se silničním podvozkem, nebudete na dálnici počítat každý litr paliva.
jízda podle navigace

Další možnosti rozdělení jsou podle druhu paliva:

          Dieselové motory. Jsou nejčastější kvůli své nízké spotřebě, ale oproti benzínovým mají o trochu dražší servis. Většina naftových motorů má velmi velkou výdrž.

          Benzínové. Také jsou velmi časté, mají své výhody jako například lepší starty v zimě, a celkem pohodovou údržbu.

          CNG a LPG. Tyto dvě varianty nabízejí alternativní paliva, která jsou velmi levná, ale vozy potřebují častěji servis. Hlavně u dodatečně (a nekvalitně) dodělávaných systémů bývají problémy.   

          Elektromobily. Tato ekologická varianta se postupně dostává i na naše silnice. Čerpacích stanic přibývá, uvidíme, jak se budou vyvíjet dál.

Ať se jedná o kterýkoliv z uvedených typů, je také velmi důležité zvolit si správnou výbavu. Někoho děsí, když je palubní deska plná tlačítek, ale jiný nedá dopustit na elektrické ovládání všeho možného. Praktické jsou i různé senzory a čidla, která nám usnadní jízdu. Praktičnost interiéru vybírejte dle svého pocitu a vše si důkladně vyzkoušejte. A to nejen vy, ale i ti, které budete vozit. Pokud máte více dětí, rozhodně zkuste, zda se vám vejdou dětské autosedačky vedle sebe, ušetříte si tak spoustu starostí, a hlavně kompromisů ohledně bezpečnosti vašich nejbližších.

Posledním a neméně důležitým hlediskem jsou finance. Nemáte na koupi celou částku? Nezoufejte, nemusíte se hned upisovat na leasing, je možno využít některý z mnoha spotřebních bankovních úvěrů. Sny jsou od toho, abychom si je plnili.