Po stopách Popelky

Až nebudete vědět, kam jet na výlet, může být docela dobrým tipem některé filmové místo. Například místa, kde se natáčela naše nejslavnější a nejkrásnější pohádka – Tři oříšky pro Popelku.
o   Jedna část natáčení probíhala v okolí gotického vodního hradu Švihova.
švihov hrad

Přímo na hradě měla Popelka ustájeného svého bělouše, kterému říkala Jurášek. V té samé místnosti je dnes výstavní sál. Stodolu, ve které měla Popelka uschovány své poklady, už byste ale hledali marně. Byla zbourána už před lety.
o   Pokud poputujete o kousek dál, tak se dostanete do vesničky Mezihoří.
·        Těsně za ním je rybník, který také hrál jednu z důležitých rolí v pohádce.
·        Do ledové vody tam tenkrát spadl kočár se zlou Dorou, a ještě horší macechou. Toto místo by se poznat dalo. Příliš se to tu od té doby nezměnilo.

Popelka byla na plese v Německu

Oblíbená pohádka se částečně natáčela i v sousedním Německu. Tam byl vybrán nádherný lovecký zámek Moritzburg, který leží nedaleko od českých hranic. Právě u této romantické stavby jsou ony schody, na kterých Popelka ztratila svůj střevíček.  A kde pohádka tak šťastně skončí? Tam, kde začala. Opět na hradě Švihově. Na jeho nádvoří přijíždí Popelka v bílých šatech a jestli neumřeli, žijí dodnes. Okolí hradu Švihova rozhodně stojí za zhlédnutí. Ze Švihova je to kousek do Klatov, které nabízejí spoustu pozoruhodností.
·        Jednou z nich i rarita evropského charakteru – katakomby.
·        Dnes jsou v nich uloženy desítky mumifikovaných těl v rakvích. Abychom jim mohli pohlédnout do tváří, mají rakve skleněná víka.
·        Ale to už vypadá jako výjev z další pohádky.
–         Tak, až tam pojedete, dávejte si pozor na trpaslíky.
pohádkový zámek
Pokud překonáte vzdálenost osmi kilometrů, odctnete se v Janovicích nad Úhlavou. Nejvýznamnější památkou je zde kostel svatého Jana Křtitele. Na zdech presbytáře se nacházejí fresky z první třetiny čtrnáctého století. Jsou zařazeny na seznam UNESCO.