I dovolená může být eko

Desatero pro všechny, kteří chtějí trávit svoji dovolenou ekologicky, je svým způsobem jednoduché. Stačí jenom dopředu naplánovat všechno tak, aby po návratu domů zůstal příjemný pocit, že po vás nezůstal žádný zbytečný odpad. Který by ekologii neprospěl. Jako první a nejdůležitější  je způsob dopravy do cílového místa pobytu. Pokud není vzdálenost příliš velká, ideálním cestovním prostředkem je kolo. Na delší vzdálenosti je možné využít hromadnou dopravu. Kterou lze zásadním způsobem přispět k čistějšímu prostředí. Při leteckém přesunu je vhodný delší pobyt. Který je využit k poznávání vzdálenějších destinací. Dalším, neméně důležitým, je udržitelné ubytování.

Nabídka lokálních prodejců

Pokud to věk dovolí, ideální je pod stanem. Svoji ekologickou stopu je možné snížit i v ubytovacích zařízeních, penzionech a hotelech. Už jenom šetřením vody či elektrického proudu. Mnohdy stačí vypnout zbytečnou klimatizaci. A nenechávat zbytečně rozsvíceno. Rovněž je možné během týdenního pobytu používat stejný ručník. Čímž přispějete ke snížení energie v hotelu. Používat vlastní kosmetiku je rozumný krok k úspoře. Protože všechnu erární a vámi nespotřebovanou uklízečky stejně vyhodí. I když už dochází ke změnám. Kdy je kosmetika průběžně doplňována do zásobníků až po jejich vyprázdnění. 

Eko dovolená na kolech

Pokud si na dovolené chystáte jídlo sami, určitě nakupujte potřebné potraviny u místních prodejců. Protože už jenom náklady na obalový materiál jsou oproti obchodním řetězcům mizivé. Navíc těmito nákupy podpoříte lokální produkty a peníze zůstanou v regionu. A přispějí na jeho tolik potřebný rozvoj. Během pobytu v hotelovém areálu, ve kterém jsou připravovány takzvané švédské stoly, si nikdy neberte na talíř více, než kolik jste schopni snít. Protože všechno nesnězené jídlo skončí v koši. V případě, že to neodhadnete dobře, nechejte si zbytky zabalit. A později si je dopřejte ke svačince. Jednou z nejdůležitějších zásad při dovolenkových výletech do přírody je zásada. Co si do ní přinesete, to si z ní rovněž odnesete. Nejen plastové láhve, ale všechny prázdné obaly neodhazujte do trávy. Sbalte je do batohu a odneste do popelnice.