Ceny nemovitostí vyhání lidi z města na venkov

Stále častěji se v dnešní době řeší, že velká skupina lidí nemá možnost pořídit si byt přímo v Praze. Je to tak obrovsky nereálné a drahé bydlení, že velká část těchto lidí si právě kupuje byt nebo i klidně staví domek daleko za městem. Takovému trendu se říká suburbanizace. Podle odborníků na urbanismus je tento trend poměrně nešťastným, protože město se tím pádem šíří do krajiny, zvyšují se náklady na obsluhu centra a město se na druhou stranu vylidňuje nebo se bydlení uvolňuje majetným cizincům. Podle aktuálních čísel je výstavba ve Středočeském kraji opravdu rekordně vysoká!
zmrzlé střechy
Je evidentní, že pokud se v nějakých oblastech staví málo, pak se jinde naopak staví hodně. Například právě ve Středních Čechách opravdu výstavba láme rekordy. Je to hlavně z toho důvodu, že ceny pražských bytů už jsou tak vysoké, že se právě vyplatí postavit na předměstí vlastní dům na vlastním pozemku.
Od začátku roku 2017 získalo nově více než čtyři sta nových rodinných domků stavební povolení a od stejného termínu se začalo stavět v okolí Prahy přes dva tisíce domů. Oproti roku 2016 je to více než dvacet procent nárůst.
Jak vyplývá z výše uvedeného textu, je jasné, že Češi se stěhují na venkov z důvodů ekonomické situace. Praha je pro běžný rodinný život již příliš drahá a bydlení ve vlastním je opravdu jen velmi vzdáleným snem!
Podle některých zdrojů je cena stavby včetně pozemku mimo Prahu odhadována mezi 4,25 a 6,5 milionu korun českých. Pokud si přímo v Praze budete chtít koupit byt o rozloze cca 75 m² můžete počítat se stejnou cenou!
Proto se Praha v tuto chvíli řadí z osmnácti vybraných evropských měst mezi top pět! Ještě k těmto městům patří Bratislava, Lucemburk, Paříš a Bukurešť.
ulice domků
Naopak mezi nejlevnější velká města patří Madrid, Athény, Řím, Amsterdam a Lisabon.
Rozhodně je pravdou, že ve všech zemích, kde uvedená města jsou, se velmi liší ceny nemovitostí právě ve městech, v hlavním městě a na venkově. Obecně v Evropě platí, že oproti hlavnímu městu jsou na venkově nemovitosti o 64 % levnější. Což potvrzuje právě i Praha