Železniční modelářství

Pokud chcete začít, tak doporučuji zajít do knihovny a nastudovat spoustu literatury. Nebo na internetu, ale nastudovat. Protože hned na začátku bude mít dilema. Jakou zvolit velikost. Již tohle nesmíte podcenit a měl byste dopředu vědět, kolik a kde. Velikosti jsou tyto.
 
 
    • 0 největší
    • H0
    • TT
    • N
    • Z
    • T nejmenší
 elektrická lokomotiva
 
To první znamená číslo nula, druhé se čte jako Há nula, a třetí jako Tété z anglické Top Table (stůl). To znamená že základní „sada“ se vejde na stůl. Ne zcela přesně samozřejmě. N a další písmenko se čtou normálně. N znamená Nine, tedy anglicky devět a je to rozestup kolejiště v milimetrech. Zet byla dlouho jako nejmenší, dále už to nešlo, a proto i označení posledním písmenkem abecedy. Jenže pak se začalo pracovat i s Téčkem, což je anglicky Three, tři. A ano, uhodli jste, koleje mají rozteč tři milimetry. Takže pokud se chcete známým pochlubit, strčíte nádraží s padesáti vagony a přilehlým městem do krabičky od sardinek a jdete. No, to jsem možná přehnal, ale stejně…
To, co jste výše četli je jen základ. Další věc je kolejiště, krajinka, domky, auta a prostě vše co byste chtěli v kolejišti mít. Zde tedy musí nastoupit jako první rozvaha,kde to celé bude. Manželskou postel nemohu doporučit, protože manželky nemají pro tyto věci příliš pochopení. Nejlepší je půda, nebo chatka u domu, nebo prostě tam, kde nebudete nikomu překážet.
železniční tratě
A pokud už takové místo máte, tak začněte shánět materiál. Překližku, polyesterén, korek a spoustu dalších věcí. A až máte i to, a sestaveno i s kolejištěm, tak hup na vláčky. Můžete si je koupit, anebo dělat sám. Ale to už je trochu vyšší dívčí, a to je docela jiná kapitola.
Následně to všechno máte hotovo a nyní je třeba elektrika, Na to si musíte někoho sehnat. Anebo opět sehnat knihy s návody. To záleží, jak si troufáte.
Nakonec už nezbývá než se kochat výsledkem a za závistivé pohledy sousedů a členů rodiny vybírat tučné vstupné.