Jídlo vytištěné s láskou

Není tomu dlouho a veřejnosti byly představeny první 3D tiskárny, které pomocí grafického programu dokážou vytisknout téměř vše, co si jen usmyslíte. Když si vezmeme v potaz fakt, že ještě před relativně krátkou dobou jsme si nedokázali představit, jak by asi mohl fungovat takový dotykový mobilní telefon, musíme připustit, že technologie se vyvíjí neskutečnou rychlostí stále vpřed. A teď je tady další novinka! Představit si situaci, kdy máte opravdu perný den, přijdete z práce, musíte jít nakoupit, a ještě vyzvednout děti ze školky a pak se postavit k plotně a začít vařit oběd, není rozhodně nic těžkého. To samé platí u situace, kdy jsme prostě s nápady na vymýšlení nových jídel úplně v koncích a ani se nám do vaření moc nechce. To všechno se ale za pár let může změnit! Seznamte se s 3D tiskem jídla!
čokoládové košíčky
Možná se Vám to zdá jako vystřihnuté z nějakého sci-fi filmu. Pravdou ale je, že tyto tiskárny v dnešní době zažívají nejprogresivnější vývoj, a tak by se do pár let mohly objevit i v domácnostech. Vše probíhá naprosto jednoduše. Tiskárny budou fungovat s pomocí mobilní nebo počítačové aplikace, kde si zvolíte typ jídla, na který máte chuť a tiskárnu naplníte potřebnou pastou nebo potravinami. Příprava jídla už pak probíhá sama. Tento vývoj by měl také přispět ke snížení plastového odpadu a vyhazování „nevzhledného” jídla (jedná se například o zeleninu, která nemá podle norem požadovaný tvar), které dokáže přepracovat.
velký talíř
Slabá stránka tiskáren zatím spočívá v práci s teplotou a tuhými potravinami. Proto se ještě stále vylepšují. V roce 2016 byla ovšem otevřena první restaurace, která této koncept využívá. Nachází se v Londýně a nese jméno Food Ink. Můžete se zde setkat nejen se špičkovými šéfkuchaři, kteří jídlo připravují s pomocí 3D tiskáren, a to i přímo před vašima očima, ale také s vytištěnými talíři, skleničkami, nábytkem i dekoracemi. Na stejném principu funguje také společnost Beehex, která původně vznikla za účelem vývoje 3D tiskárny, která bude astronautovi NASA při vesmírných misích připravovat individuální stravu. V této době se zabývají tiskem velice oblíbeného pokrmu, jímž je pizza.