Nejvyšší vrcholy Jižní Ameriky

Pokud milujete lezení po horách, pak navštivte jihoamerické Andy. Zdejší nabídka šestitisícovek je velmi pestrá a každý si vybere ten svůj správný vrchol.
hory v Andách

Číslo 10 – Incahuasi

Čilsko-argentinská hranice je nejvyšší částí světadílu. Desátou nejvyšší horou je stratovulkán, který leží na prehistorické kaldeře. Incahuasi měří 6 621 m. n. m.
Číslo 9 – Cazadero
V provincii Salta na severovýchodě Argentiny leží sopka, která je zdánlivě nečinná. Přesto uvnitř třímá extrémní nebezpečí. Měří rovných 6 660 m. n. m. Známá je taktéž pod názvem Tipas.

Číslo 8 – Mercadario (6 720 m. n. m.)

Poměrně blízko (necelých 90 kilometrů) od nejvyššího bodu And leží hora Mercadario. Její původ je samozřejmě také vulkanický, přestože je již vyhaslá. Její vrchol je součástí populární Incké stezky. Její vrcholky pokrývá věčný led.

Číslo 7 – Llullaillaco (6 739 m. n. m.)

Samé „L“ v názvu páté nejvyšší sopky světa způsobí, že si tento název dobře zapamatuje každý. Výlevy lávy však naposledy zaznamenala v 19. století a od té dobí spí. Proto láká horolezce z celého světa. V jejím okolí se nacházejí nápadné menší kužele – tzv. lávové dómy.

Číslo 6 – Tres Cruces (6 749 m. n. m.)

Tři kříže, jak zní překlad ze španělštiny, je celé pohoří v rámci And. Stejně se jmenuje jeho nejvyšší vrchol. Oblast je národním parkem Chile. Pohoří je proslulé krátery, kterých jsou zde desítky. V okolí nejvyšší hory (označuje se jako Tres Cruces Sur) leží další 2 šestitisícovky. Sopka je již skoro 30 000 let bez aktivity.

Číslo 5 – Bonete (6 759 m. n. m.)

Z okolní náhorní plošiny se v argentinské provinci La Rioja tyčí tato hora. Její prominenece je 1 499 m.
skotské hory

Číslo 4 – Huascarán (6 768 m. n. m.)

Je nejvyšší horou Peru. Národní park v této oblasti je na seznamu UNESCO. Je stále velmi aktivním vulkánem. Poslední velká katastrofa ale byla spojena se zemětřesením, které nastalo po uvolnění ledu z vrcholu (asi v důsledku malé erupce). Při sesuvu se také uvolnilo bahno a kamení. Ve výsledku na svazích přišlo o život na 66 000 lidí!

Číslo 3 – Monte Pissis (6 793 m. n. m.)

Tato sopka se pravděpodobně již uložila k věčnému spánku. Jihozápadními svahy lemuje poušť Atacama, proto přes velkou výšku pokrývá led a sníh vrchol jen v zimě.

Číslo 2 – Ojos del Salado (6 893 m. n. m.)

Prvenství na kontinentu má, přestože není nejvyšší horou. Je „pouze“ nejvyšší aktivní sopkou světa!

Číslo 1 – Anconcagua (6 959 m. n. m.)

Konečně – nejvyšší hora Jižní Ameriky. Je druhou nejizolovanější horou světa. To znamená, že podobně vysoký vrchol se nachází ve velká vzdálenosti (cca 16 000 km) v pohoří Hindúkuš. Nikdy nebyla sopkou, což je v oblasti raritní. Ročně se tuto výzvu rozhodne zdolat na 3 500 lidí.