Bez bazénového vysavače stěží udržíte bazén v čistotě

Uvažujete-li o pořízení bazénu, pak musíte také zařadit do svého plánu alespoň základní příslušenství. Zcela jistě se neobejdete bez filtračního okruhu s čerpadlem, který sbírá mechanické nečistoty. Zároveň budete potřebovat vodu desinfikovat a zabránit tak rozmnožování drobných organismů. Přesto si filtrace i s bazénovou chemií nedokáže stoprocentně poradit se všemi nežádoucími nečistotami, některé se usazují na stěnách a část jich odpadne na dno. Odtud je spolehlivě odsaje bazénový vysavač.

hotelový bazén

Nejčastěji se prodávají poloautomatické a ruční mechanismy, oba typy se zapojují do filtračního okruhu a čerpadlo zajistí odsávání a průtok nečistot skrze písek, případně zeolit ve filtrační nádobě. Plně automatické stroje mají svůj vlastní filtrační okruh a nejsou na externí filtraci závislé.

Někteří lidé se domnívají, že ruční vysavač nezvládne tolik, co automat či poloautomat, ovšem to je nesmysl. Rozdíl tkví pouze v tom, že ruční teleskopický nástavec zaměstná vaše svalové partie, zatímco ty ostatní přístroje vám ušetří čas a námahu. Ale je známo, že u menších nádrží trocha pohybu neuškodí nikomu, a že ruční bazénový vysavač poslouží zároveň jako prostředek ke zlepšení fyzické kondice a dobré nálady.

kulatý bazén

Vysavač musí být důkladně ponořen a odvzdušněn – stává se, že po zapojení ke skimmeru či k tlakovému sání je v přívodní hadici mnoho vzduchu, to by mohlo způsobit buď oslabení, nebo až zastavení funkce čerpadla. Vzduch, který pronikne do nádoby s filtračním médiem, také může provést něco podobného, jako je zpětný průplach nečistot a ty se pak z filtrace namísto do odpadu dostanou zpět do bazénu. Zbytečně si tak přiděláte práci, protože se těmito jemnými nečistotami voda zakalí a bude nutné nasadit vločkovač a několik hodin pracně vodu filtrovat. Před použitím tedy bazénové vysavače ponořte do vody a nechte do koncovky hadice proudit vodu z trysky, aby vzduch z vnitřku přístroje vytlačila.