Jak si udržet štíhlou postavu?

Jak na reverzní dietu?

Boj s kily navíc může být pro spoustu lidí skutečným oříškem. Pokud vám bmi tabulka https://www.bmikalkulacka.cz/ ukazuje, že vaše váha je již ve zdravých hodnotách, pak jistě uvažujete nad tím, jak si figuru udržet. Zásadní otázkou je, jak jste se nadváhy zbavili. Pokud jste dodržovali vyvážený jídelníček s rozumně nastaveným kalorickým deficitem, pak můžete postupně zahájit takzvanou reverzní dietu.

žena s velkými kalhotami

Ta spočívá v tom, že začnete postupně zvyšovat svůj kalorický příjem a ubírat kardio tréninku. Zvedat kalorický příjem se doporučuje v rozmezí 100 až 200 kalorií za týden. Můžete vyzkoušet nejdříve přidat méně a uvidíte, jak bude vaše tělo reagovat. Jestliže bude vaše váha i nadále klesat, pak není nic jednoduššího než přidat o dalších 100 kalorií. Je důležité zmínit, že tyto hodnoty jsou čistě orientační, takže reakce každého z nás na navyšování kalorií bude naprosto rozdílná.

Kalorický příjem po extrémní restrikci

Jestliže jste se kil navíc nezbavili vyváženou a rozumnou dietou, pak bude váš nový výchozí bod poněkud složitější. Zásadní je především to, jak dlouho jste drastickou dietu dodržovali a jaký byl váš kalorický příjem. Spousta stravovacích plánů, jež slibuje rychlý úbytek váhy, spočívá na velkém kalorickém deficitu, kdy jde vaše váha sice rapidně dolů, avšak tento režim bývá z dlouhodobého hlediska neudržitelný.

Po určité době může dojít rovněž k tomu, že se váš metabolismus na velmi nízký příjem jídla adaptuje. To znamená, že dojde k jeho zpomalení. V takovém případě je nutné zjistit hodnotu vašeho bazálního metabolismu. Od této hodnoty budete pozvolna navyšovat až na váš udržovací příjem, kdy se nebude cítit hladoví.

misky s ovocem

Zdravá a pestrá strava

Pro udržení štíhlé postavy je nutné konzumovat zdravou, čerstvou a vyváženou stravou, jež je bohatá na živiny a vitamíny. Zároveň, tak jako ve všech životních sférách, i v jídle je důležité mít určitou rovnováhu, takže příležitostná sklenička alkoholu, kousek dortu či pizza večer s přáteli rozhodně není na škodu.