Tvrdá voda způsobuje potíže


Voda, která teče doma z vašich kohoutků, obsahuje minerály a látky organického a anorganického původu. Obsah minerálů je sice prospěšný pro vaše zdraví, ale příliš mnoho iontů určitých minerálních prvků může způsobovat problémy ve vaší domácnosti. Jedná se o vápník a hořčík. Jejich nadbytek škodí vaší pračce, myčce, rychlovarné konvici, bojleru apod.
šlochání vody


Jak poznáte tvrdou vodu?


Nejlepší je použít papírek na měření tvrdosti vody, který stačí na pár minut namočit a podle jeho zabarvení zjistíte, zda máte vodu tvrdou či měkkou. Dobrým ukazatelem je také mýdlo. Pokud vám pod vodou málo pění, nejspíše bude ve vaší vodě přemíra vápenatých a hořečnatých iontů. Také usazování skvrn na nádobí věstí tento problém, na povrchu čaje či kávy se objevuje povlak a jídlo se vaří déle.


Co způsobuje?


V důsledku tvrdé vody vzniká vodní kámen, o němž jste už určitě slyšeli. Usazeniny kamene na elektrospotřebičích s topným tělesem mají za následek jejich dřívější opotřebení a vyšší spotřebu energie. Těleso totiž potřebuje víc energie, aby se zahřálo. Výsledkem jsou vyšší účty za elektřinu. Do pračky musíte dávat více prášku, aby prádlo vyprala stejně jako s měkkou vodou. To jsou další výdaje navíc. Potíž způsobují také usazeniny ve vodovodních bateriích, přívodech vody a vodovodních trubkách. Jejich výměna je pak náročná a není to vůbec levná záležitost.
kohoutková voda


Změkčení vody a odstranění vodního kamene


Je jasné, že tvrdou vodu nechce mít doma nikdo. Vodní kámen můžete odstraňovat buď mechanickým seškrabováním nebo rozpuštěním pomocí kyseliny citronové či chlorovodíkové. Jak docílit toho, aby voda změkla? Jedná metoda je iontová výměna. Provádí se záměnou iontů vápníku a hořčíku za ionty sodíku. Ty vodní kámen nezpůsobují a ve vodě nevadí. Dalšími možnostmi jsou třeba elektronické odstraňovače vodního kamene nebo magnetické změkčovače vody.