Jak připravit gril na zimu?

Před každou zimou je potřeba zazimovat nejenom rostliny na zahradě, ale i věci, kterým by mohlo vlhko a mráz ublížit. Takovou věcí je i zahradní gril, který přes léto můžete nechat bez obav na zahradě, ale s příchodem zimy je lepší najít pro něj vhodnější útočiště. Správnou péčí můžeme prodloužit jeho životnosti o několik let a další jaro bude hned připraven na první grilování.Grilování masa
 
Gril je potřeba po konci sezóny řádně vyčistit a zbavit ho zbytky připáleného tuku a potravin. Nejenom však pouze z hygienických důvodů, ale i z těch praktických, kdy přischlé zbytky jídla mohou přilákat drobnější hlodavce, kteří se mohou v grilu dokonce zazimovat. Na pomoc si vezměte kartáč s hrubými štětinami, který odstraní nejhorší připáleniny a nakonec rošt nechce několik hodin odmočit. Právě horká voda totiž pomůže k odmočení nejhorších usazenin a vy pak nebudete potřebovat žádný agresivní čisticí prostředek, ale postačíte si s prostředkem na nádobí. V tomto případě je velkým pomocníkem parní čistič.
 
Gril se ovšem neskládá jenom z roštu a tak je potřeba před každou zimou očistit nejenom ten, ale i další části grilu. Pokud máte gril na dřevěné uhlí, je čištění otázka několika minut. Gril stačí zbavit veškerého popele, vyčistit a máte hotovo. Při čištění buďte opatrní na smaltovaný povrch, který by při poškození mohl začít rezivět.
 
U plynových kotlů je čištění o něco náročnější, protože ho musíte rozebrat a vyčistit nejenom na povrchu, ale i zevnitř. Zaměřte se hlavně na hořáky, které se při špatném čištění mohou zanášet a vypovědět časem službu.Žhavé uhlíky
 
Pak už stačí gril přemístit na suché místo, kde počká do jara. Ideální místo je pak garáž nebo kůlna. Gril může v nejhorším případě přečkat i venku, ale vždy se ujistěte, že je chráněný před sněhem a deštěm. Stačí ho tedy umístit někam pod střechu nebo ho alespoň přikrýt dostatečně velkou plachtou.