Putování po Francii? Samozřejmě!

Kdo nespatřil Eiffelovu věž, ve Francii nebyl.  Je to symbol a dominanta hlavního města. Měří 324 m. Postavena byla v letech 1887 – 1889 a i přesto, že v době svého vzniku byla hojně kritizována, že město hyzdí, je dnes jednou z nejnavštěvovanějších památek na světě.

Louvre je proslulé muzeum. Založeno bylo v roce 1793 a patří mezi největší muzea na světě. Sedm samostatných oddělení, která jsou zaměřená na různá témata, vás nadchne. Některé je zaměřené na egyptské starožitnosti, jiné na antickou a orientální keramiku. Ale všichni, kdo vejdou do muzea, chtějí spatřit nejznámější exponát – portrét Mona Lisa.
san francesco bazilika

Zámek ve Versailles

Je jedním z nejkrásnějších zámků na světě.

Nádherný palác tu vybudoval král Ludvík XIV. Když se v roce 1661 účastnil slavnostní večeře v zámku Vaux-le- Vicomte, jež patřil ministru financí Nicolasovi Fouquetovi, vadila mu okázalost stavby a nádhera jeho zahrad. Žárlil. Nechal proto vybudovat lepší zámek, který bude patřit jemu. Když v roce 1688 byl hotový, údržba stála ročně čtvrtinu vládních výdajů Francie.

 Město Rennes leží na severozápadě Francie asi dvě hodiny jízdy od Paříže. Jeho založení se datuje do keltské doby, kdy neslo jméno Condate. Proto je možné zde najít keltské i římské památky. Roku 1720 jej postihl ničivý požár a město přišlo o většinu svých hrázděných domů. Během obnovy ho lidé značně přestavěli a dnes je plné domů převážně z 18. století. Budova Palais de Justice na náměstí Place du Palais pochází ze 17. století. Původně zde byl parlament.  Budova sice přežila požár roku 1720, ale v roce 1944 lehla popelem během rybářských nepokojů.
gotická budova

Avignon obývá skoro 100 tisíc obyvatel. Je největším městem v oblasti Vaucluse. V této oblasti došlo k osídlování už ve starověku, jak o tom svědčí archeologické nálezy. Město bylo založeno Římany a stalo se centrem provincie Gallia Narbonensis. Mezi lety 1309 – 1376 zde sídlili papeži, kteří byli donuceni opustit Řím. Zde našli útočiště i tzv. vzdoropapežové, tedy ti, co vykonávali úřad římského biskupa nelegálně.

Roku 1721 zde proběhla morová epidemie, které podlehlo 18 tisíc lidí, což byla asi čtvrtina populace.

Korsika

Nachází se v Janovském zálivu. Do Itálie je coby kamenem dohodil. Pouhých 73 km. Přitom do Francie to je 170 km. Ostrov je třetí největší ve Středozemním moři s téměř nedotčenou přírodou. Povrch země je spíše hornatý, zemědělská půda není nijak úrodná a nejsou zde žádná velká přírodní bohatství ani nerosty. Zajímavá je historie plná pirátů a černých korzárů. Přes snahu muslimských banditů si Korsika uchovala své křesťanství.

Burgundsko je pověstné chutnou kuchyní a svými víny. Všichni známe hořčici z Dijonu. Ale je to i kraj s bohatým kulturním dědictvím a velkým množstvím historických památek. Muzea, hrady, románské kostely a středověké kláštery.

Samo sebe považuje za srdce celé Francie. Vinice se táhnou podél kopců a jsou považovány za jedny z nejlepších na světě.

Rozjet se a poznávat historii a krásu této země je skvělý plán na dovolenou.